Program czynnej ochrony przyrody w lasach nadleśnictwa Rybnik
Uczniowie naszej szkoły, przez cały rok realizowali projekt edukacyjny zorganizowany przez Pracownię Edukacji Żywej.
Projekt zakończył się 24 listopada 2015r.
Cele i przebieg Projektu:
Badamy, poznajemy, chronimy
Program czynnej ochrony przyrody w Lasach Nadleśnictwa Rybnik.
Program edukacji ekologicznej realizowany był przez Pracownię Edukacji Żywej wspólnie z Nadleśnictwem Rybnik oraz gminami Czerwionka-Leszczyny, Żory i Lyski w okresie od 01.10.2014 r. do 30.11.2015 r.
Cele programu
- Promowanie wśród dzieci i młodzieży walorów śląskiej przyrody, przede wszystkim cennych przyrodniczo obszarów gmin i powiatów biorących udział w projekcie.
- Promowanie wśród dzieci, młodzieży i nauczycieli działań z zakresu czynnej ochrony przyrody oraz wskazywanie konkretnych siedlisk na terenie lasów Nadleśnictwa Rybnik do działań czynnej ochrony przyrody (np. metaplantacji).
- Wspieranie w dzieciach i młodzieży postawy badawczej dzięki obserwacjom, pomiarom i ich interpretacji podczas warsztatów.
- Wsparcie uczestników w przygotowaniu obowiązkowych szkolnych projektów edukacyjnych (a także, w miarę potrzeb – prac olimpijskich)
- Dostarczenie informacji na temat zjawisk i procesów przyrodniczych, współzależności obserwowanych w miejscu prowadzenia warsztatów, o których dzieci i młodzież uczą się w ramach edukacji formalnej. Wzmocnione zostaną przyrodnicze i ekologiczne zainteresowania dzieci i młodzieży.
- Propagowanie wśród dzieci i młodzieży spędzania wolnego czasu w przyrodzie, co stanowi jedną z form profilaktyki zdrowotnej oraz wspiera w dzieciach i młodzieży procesy adaptacyjne do współczesnego świata, w tym do świata przyrody.
- Przygotowanie praktycznych zaleceń ochronnych dla wybranych fragmentów lasów Nadleśnictwa Rybnik.
Elementy programu
Warsztaty jednorazowe
- Warsztaty terenowe „Czynna ochrona przyrody w lesie”
Każdy warsztat trwał 4 godziny lekcyjne i realizowany jest w lasach należących do Nadleśnictwa Rybnik – w miejscach cennych przyrodniczo oraz takich, gdzie Nadleśnictwo realizuje działania z zakresu czynnej ochrony przyrody (np. sadzi tzw. pakiety biocenotyczne). Podczas warsztatu uczestnicy poznają wartość lokalnej przyrody, zapoznają się z funkcjonowaniem ekosystemu leśnego, poznają podstawy nowoczesnej ochrony przyrody – zarówno w teorii (podczas prelekcji prowadzącego warsztaty oraz z materiałów edukacyjnych) jak i w praktyce. - Warsztaty stacjonarne „Metody ochrony przyrody”
Każdy warsztat trwł 2 godziny lekcyjne. Warsztaty te, prócz dostarczenia uczniom informacji na temat nowoczesnych metod ochrony przyrody (z podkreśleniem, które z nich realizowane są w województwie śląskim), mają również na celu wyłonienie grup zainteresowanych udziałem w cyklu zajęć składających się na projekt badawczy opisany poniżej.
Program Badawczy
Warsztaty terenowe „Procesy ekologiczne w lesie”
- Warsztaty terenowe „Zasady hodowli lasu”
- Warsztaty stacjonarne „Metody prowadzenia badań naukowych w ekologii”.
- Warsztaty terenowe „Metody prowadzenia badań naukowych w ekologii”
Po cyklu 4 warsztatów młodzież przystąpiła do wykonywania badań terenowych zgodnie z wypracowaną wcześniej metodyką. Uczniowie naszej szkoły wybrali temat: „Określenie wpływu wieku drzewostanu na obecność dziupli w okolicach wzgórza Ramża”. Badania trwały od listopada 2014 r. do października 2015 r. W tym czasie młodzież i nauczyciel-opiekun grupy w kontakcie z ekologiem z Pracowni Edukacji Żywej tak, aby na bieżąco grupa mogła konsultować swoje działania. - Warsztaty stacjonarne „Opracowanie wyników badań”.
- Warsztaty stacjonarne „Interpretacja wyników badań”
- Seminarium pt. „Wstępne opracowanie zaleceń ochronnych”
17 listopada 2015 r. o godz. 10,30 odbyło się seminarium (w sali edukacyjnej Nadleśnictwa Rybnik. ul. Kościuszki 36), którego uczestnikami byli: młodzież grup biorących udział w projekcie, nauczyciele, leśnicy i ekolodzy. Młodzież zaprezentuje wyniki swoich badań i ich interpretację. Podczas dyskusji miało miejsce wstępnych zaleceń ochronnych dla badanych fragmentów lasów. Wszyscy uczestnicy otrzymali materiały seminaryjne (niezbędne do wykonywania pracy koncepcyjnej podczas seminarium). - Konferencja popularnonaukowa pt. „Czynna Ochrona Przyrody w Lasach RDLP Katowice na przykładzie Nadleśnictwa Rybnik".
Konferencja odbyła się 24 listopada w godzinach 9.00-15.30 w auli Politechniki Śląskiej w Rybniku .
Podczas konferencji zespoły młodzieży przedstawili wyniki swoich badań. Wśród zaproszonych gości będą m.in. przedstawiciele RDOŚ i naukowcy (Uniwersytet Śląski, Uniwersytet Rolniczy w Krakowie i in.). Podczas konferencji zaprezentowane zostaną zalecenia ochronne dla badanych w czasie programu fragmentów lasów oraz określenie dalszych prac.
Nasi uczniowie przedstawili wyniki swoich badań w prezentacji pt.:
„Określenie wpływu wieku drzewostanu na obecność dziupli w okolicach wzgórza Ramża”.