• język migowy
  • e-mail
  • telefon: +48 32 43 12 926
  • lokalizacja
  • BiP
Strona główna/O szkole/Projekty edukacyjne/Program czynnej ochrony przyrody w lasach nadleśnictwa (..)

Program czynnej ochrony przyrody w lasach nadleśnictwa Rybnik

Uczniowie naszej szkoły, przez cały rok realizowali projekt edukacyjny zorganizowany przez Pracownię Edukacji Żywej.
Projekt zakończył się 24 listopada 2015r.

Cele i przebieg Projektu:

Badamy, poznajemy, chronimy 
Program czynnej ochrony przyrody w Lasach Nadleśnictwa Rybnik.

Program edukacji ekologicznej realizowany był przez Pracownię Edukacji Żywej wspólnie z Nadleśnictwem Rybnik oraz gminami Czerwionka-Leszczyny, Żory i Lyski w okresie od 01.10.2014 r. do 30.11.2015 r.

Cele programu

  1. Promowanie wśród dzieci i młodzieży walorów śląskiej przyrody, przede wszystkim cennych przyrodniczo obszarów gmin i powiatów biorących udział w projekcie.
  2. Promowanie wśród dzieci, młodzieży i nauczycieli działań z zakresu czynnej ochrony przyrody oraz wskazywanie konkretnych siedlisk na terenie lasów Nadleśnictwa Rybnik do działań czynnej ochrony przyrody (np. metaplantacji).
  3. Wspieranie w dzieciach i młodzieży postawy badawczej dzięki obserwacjom, pomiarom i ich interpretacji podczas warsztatów.
  4. Wsparcie uczestników w przygotowaniu obowiązkowych szkolnych projektów edukacyjnych (a także, w miarę potrzeb – prac olimpijskich)
  5. Dostarczenie informacji na temat zjawisk i procesów przyrodniczych, współzależności obserwowanych w miejscu prowadzenia warsztatów, o których dzieci i młodzież uczą się w ramach edukacji formalnej. Wzmocnione zostaną przyrodnicze i ekologiczne zainteresowania dzieci i młodzieży.
  6. Propagowanie wśród dzieci i młodzieży spędzania wolnego czasu w przyrodzie, co stanowi jedną z form profilaktyki zdrowotnej oraz wspiera w dzieciach i młodzieży procesy adaptacyjne do współczesnego świata, w tym do świata przyrody.
  7. Przygotowanie praktycznych zaleceń ochronnych dla wybranych fragmentów lasów Nadleśnictwa Rybnik.
    Elementy programu

Warsztaty jednorazowe

  • Warsztaty terenowe „Czynna ochrona przyrody w lesie”
    Każdy warsztat trwał 4 godziny lekcyjne i realizowany jest w lasach należących do Nadleśnictwa Rybnik – w miejscach cennych przyrodniczo oraz takich, gdzie Nadleśnictwo realizuje działania z zakresu czynnej ochrony przyrody (np. sadzi tzw. pakiety biocenotyczne). Podczas warsztatu uczestnicy poznają wartość lokalnej przyrody, zapoznają się z funkcjonowaniem ekosystemu leśnego, poznają podstawy nowoczesnej ochrony przyrody – zarówno w teorii (podczas prelekcji prowadzącego warsztaty oraz z materiałów edukacyjnych) jak i w praktyce.
  • Warsztaty stacjonarne „Metody ochrony przyrody”
    Każdy warsztat trwł 2 godziny lekcyjne. Warsztaty te, prócz dostarczenia uczniom informacji na temat nowoczesnych metod ochrony przyrody (z podkreśleniem, które z nich realizowane są w województwie śląskim), mają również na celu wyłonienie grup zainteresowanych udziałem w cyklu zajęć składających się na projekt badawczy opisany poniżej.

Program Badawczy

Warsztaty terenowe „Procesy ekologiczne w lesie”

  1. Warsztaty terenowe „Zasady hodowli lasu”
  2. Warsztaty stacjonarne „Metody prowadzenia badań naukowych w ekologii”.
  3. Warsztaty terenowe „Metody prowadzenia badań naukowych w ekologii”

    Po cyklu 4 warsztatów młodzież przystąpiła do wykonywania badań terenowych zgodnie z wypracowaną wcześniej metodyką. Uczniowie naszej szkoły wybrali temat: „Określenie wpływu wieku drzewostanu na obecność dziupli w okolicach wzgórza Ramża”. Badania trwały od listopada 2014 r. do października 2015 r. W tym czasie młodzież i nauczyciel-opiekun grupy w kontakcie z ekologiem z Pracowni Edukacji Żywej tak, aby na bieżąco grupa mogła konsultować swoje działania.
  4. Warsztaty stacjonarne „Opracowanie wyników badań”.
  5. Warsztaty stacjonarne „Interpretacja wyników badań”
  6. Seminarium pt. „Wstępne opracowanie zaleceń ochronnych”
    17 listopada 2015 r. o godz. 10,30 odbyło się seminarium (w sali edukacyjnej Nadleśnictwa Rybnik. ul. Kościuszki 36), którego uczestnikami byli: młodzież grup biorących udział w projekcie, nauczyciele, leśnicy i ekolodzy. Młodzież zaprezentuje wyniki swoich badań i ich interpretację. Podczas dyskusji miało miejsce wstępnych zaleceń ochronnych dla badanych fragmentów lasów. Wszyscy uczestnicy otrzymali materiały seminaryjne (niezbędne do wykonywania pracy koncepcyjnej podczas seminarium).
  7. Konferencja popularnonaukowa pt. „Czynna Ochrona Przyrody w Lasach RDLP Katowice na przykładzie Nadleśnictwa Rybnik".

Konferencja odbyła się 24 listopada w godzinach 9.00-15.30 w auli Politechniki Śląskiej w Rybniku .

Podczas konferencji zespoły młodzieży przedstawili wyniki swoich badań. Wśród zaproszonych gości będą m.in. przedstawiciele RDOŚ i naukowcy (Uniwersytet Śląski, Uniwersytet Rolniczy w Krakowie i in.). Podczas konferencji zaprezentowane zostaną zalecenia ochronne dla badanych w czasie programu fragmentów lasów oraz określenie dalszych prac.

Nasi uczniowie przedstawili wyniki swoich badań w prezentacji pt.:
„Określenie wpływu wieku drzewostanu na obecność dziupli w okolicach wzgórza Ramża”.

Prezentację zobaczysz tutaj:

Program czynnej ochrony przyrody w lasach nadleśnictwa Rybnik

do góry