• język migowy
  • e-mail
  • telefon: +48 32 43 12 926
  • lokalizacja
  • BiP
Strona główna/O szkole/Projekty edukacyjne/„Bajki obywatelskie – edukacja małych obywateli”

„Bajki obywatelskie – edukacja małych obywateli”

Z bajkami Obywatelskimi w maluchów

Wtorek, 24 września br., był dla uczniów klasy pierwszej SP 4 i dla maluchów z P 10 w Czerwionce dniem wyjątkowym – dzieci miały możliwość poznać bajki napisane przez gimnazjalistów, m. in. przez Paulinę Błażycę i Katarzynę Szymiczek z G 3 w Czerwionce. Jak do tego doszło?

W listopadzie ubiegłego roku rozpoczął się projekt „Bajki obywatelskie – edukacja małych obywateli” współfinansowany przez Szwajcarię w ramach Szwajcarskiego Programu Współpracy

z Nowymi Krajami Członkowskimi Unii Europejskiej; realizatorami było Stowarzyszenie U’RWIS oraz CRIS Rybnik.

Gimnazjaliści z powiatu rybnickiego mieli za zadanie stworzyć bajki, które nauczą najmłodszych właściwych postaw wobec innych i środowiska przyrodniczego. Do takiej pracy należało się dobrze przygotować – zorganizowano więc dla młodzieży atrakcyjne wyjazdowe warsztaty.

W czasie wspólnie spędzanych weekendów uczniowie dyskutowali o właściwych postawach obywatelskich, pod okiem fachowców doskonalili swe umiejętności redakcyjne i graficzne. Wiosną tego roku młodzi twórcy napisali własne teksty (wierszowane, prozatorskie). Zostały one opublikowane
w formie pięknie ilustrowanej książki, a na stronie 10 znajduje się Bajka o pewnym Trollu autorstwa Pauliny Błażycy i Kasi Szymiczek. Utwór ten zdobył wyróżnienie, zaś dziewczyny w nagrodę otrzymały bony podarunkowe do EMPIK – u. Wszystkie bajki zostały nagrane i wydane na płycie CD, swego głosu użyczyli m. in. starosta powiatu rybnickiego Damian Mrowiec, Kabaret Młodych Panów, siatkarz Mariusz Prudel, żużlowiec Adam Pawliczek.

Kolejny etap projektu (sierpień, wrzesień) to happeningi obywatelskie i bajkowe spotkania – dwa z nich miały miejsce w Czerwionce! Maluchy (po wysłuchaniu bajek czytanych przez p. Ewę Kowol współpracującą ze Stowarzyszeniem U’RWIS i starsze koleżanki z G3) rozmawiały o bohaterach literackich i ich zachowaniu. Każde dziecko otrzymało książkę z bajkami, różne gadżety oraz słodki poczęstunek.

- Udział w projekcie to niezapomniane przeżycie – mówi Kasia i Paulina. – Mamy nadzieję, że nasza bajka spodoba się wielu małym czytelnikom.

Słowa podziękowania należą się p. Agnieszce Pytlik, koordynatorce projektu, która z życzliwością przez wszystkie miesiące trwania projektu udzielała nam rad i wszelkich informacji.

U. Stopa

„Bajki obywatelskie – edukacja małych obywateli”

Wizyta w Podłężu pod Krakowem

Uczniowie klasy III b naszego gimnazjum (Agata, Nicole, Wiktoria, Natalia, Ania, Agata i Kuba) w ramach projektu “Bajki obywatelskie – edukacja małych obywateli” w piątek wyjechali na wycieczkę do Podłęża (gmina Niepołomice), 20 km za Krakowem.
Odwiedzili tam Dom Kultury Inspiro, który jest pierwszym w Polsce domem kultury prowadzonym przez organizację pozarządową. W ramach warsztatów kulinarnych ugotowali dla siebie obiad, przygotowali deser, zaś na zajęciach krawieckich uszyli plecaki. Pod wieczór, pełni wrażeń, wrócili do domów

Kategoria: Powiązane pliki [1]
Format Data publikacji / aktualizacji Nazwa pliku (kliknij aby pobrać) Pobierz Zobacz
Kategoria: Bajki obywatelskie
mp4 2021-08-10 Wizyta w Podłężu pod Krakowem
Zobacz: rejestr zmian pliku, ilość pobrań: 119
Wizyta w Podłężu pod Krakowem 11,47MB -
do góry